Grad Senj

Područje Lika destinacije - Grad Senj

U kraju gdje more oplakuje planinu i gdje blagodati očuvane prirode i čistog zraka i mora snaže tijelo, a bogata povijest i kultura uzdižu duh, smjestio se Senj, grad značajan po svojoj slavnoj prošlosti, kulturnoj baštini, književnosti i tradiciji. Senj je središte područja koje obuhvaća preko 650 km2  sa brojnim malim mjestima koja su se smjestila uz more u podvelebitskom primorju – Bunica, Sveta Jelena, Sv. Juraj, Lukovo, Klada, Starigrad, Jablanac, Stinica i Prizna ili u planinskim visovima Velebita i Kapele – Krasno, Krivi Put, Stolac, Crni Kal i Vratnik. Prirodna baština zaštićena je u Parku prirode Velebit i najmlađem hrvatskom Nacionalnom parku Sjeverni Velebit.

Čim kročite u Senj, na svakom koraku svjedočit ćete hrabroj i ponosnoj prošlosti ovog grada, starog više od tri tisućljeća. Najmonumentalniji spomenik u gradu, ali i u cijelom Hrvatskom primorju je kula Nehaj, koju je  daleke 1558. godine  izgradio uskočki general Ivan Lenković radi obrane grada od Turaka i Mlečana. Senjska je povijest iznimno bogata, a ispisana starim hrvatskim pismom glagoljicom i perom brojnih senjskih književnika postaje još zanimljivija pa ćete uvijek pronaći još poneki razlog da ponovno dođete u Senj i prošećete još jednom tijesnim i krivudavim ulicama udišući dah poznate senjske bure.
Sasvim poseban doživljaj nude brojna događanja izrasla iz bogate senjske kulture i tradicije. Karneval je Senjanima oduvjek u srcu – i onaj zimski u siječnju i veljači, ali i onaj ljetni, međunarodni u kolovozu – a karneval je zabava, ludovanje i urnebesno veselje i cijeli Senj živi za to doba godine. Hodočašće na svetište Majke Božje Krasnarske vraća duhovni mir, a dogodovštine Zore Riđokose dječju zaigranost. Uskočki dani, Festival klapa, Samba festival, Glazbene večeri u katedrali, sajmovi tradicijskih proizvoda, ribarske fešte, folklor, koncerti i mnoge druge manifestacije pružaju nezaboravne trenutke i pozivaju na budući novi susret.
Područje Senja nudi jedinstvene sportske doživljaje za sve one čijim venama teče sportska krv. More je stalan izazov – zaronite u plave dubine i doživite ljepotu podmorskih vrtova, razapnite jedra i uhvatite povoljan vjetar, okušajte se u ribolovu ili se pak samo ispružite na osunčanoj plaži i udišite zdravi morski zrak. Planina pruža mogućnost rekreacije i avanture, na mnogobrojnim planinarskim stazama s prekrasnim vidicima, raznolikim biciklističkim stazama, u slobodnom penjanju, lovu, speleologiji do uživanja u snježnim zimskim radostima. Ne propustite ovaj jedinstveni spoj mora i planine gdje prijepodne možete uživati u morskim radostima, a poslijepodne u hladovitim pejzažima, što se rijetko gdje može.

Grad Senj najveća je urbana aglomeracija na hrvatskoj obali između Rijeke i Zadra. Područje grada obuhvaća morsku obalu u dužini od 76 km, a smješten je između mora, obronaka Kapele i Velebita, najveće planine u Hrvatskoj. Leži na 14° 54′ 10″ istočne dužine i 44° 59′ 24″ sjeverne zemljopisne širine. Njegov položaj na istočnoj obali Jadrana pomorski ga povezuje s gradovima i zemljama Mediterana. Cestovnim vezama povezan je sa zaleđem preko planinskog prijevoja Vratnik (700 m nad morem), na zapadu s Vinodolskom dolinom, Rijekom i njezinim zaleđem, te na jugu sa Zadrom, Splitom i južnom Dalmacijom.
Različitosti reljefa na području Grada Senja definirali su dvije klimatske zone: mediteransku i alpsko-dinarsku. Velebit čini granicu između tih dviju regija.
Primorsku klimatsku regiju karakteriziraju topla i suha ljeta, te blage i kišovite zime dok planinsku obilježavaju niske temperature tijekom zime, svježa ljeta te povećane količine padalina (kiše i snijega). Prosječna godišnja temperatura zraka na primorskoj strani je 15,2°C. Apsolutni temperaturni minimum izmjeren u Senju je -10,4°C, a temperaturni maksimum 37,6°C. Najtopliji mjesec u planinskoj klimatskoj regiji je kolovoz sa prosječnom temperaturom od 13,1°C, a najhladniji veljača sa -4,2°C. U Senju i njegovoj najbližoj okolini godišnje je prosječno 2338 sati sunčanog sjaja. Senjsko područje je izrazito vjetrovito. To je najburniji dio istočnog dijela Jadrana. Zbog olakšanog prodora vjetra iz unutrašnjosti na more bura je česta i jaka. Ovaj prirodni fenomen zanimljiv je i znanstvenicima pa se zato senjska bura dugo dokumentarno prati.
Iz svega ovoga proizlazi da su temperature zraka na području Grada Senja pogodne za turistički boravak tijekom ljeta, a maritimnost utječe i na povoljne temperature tijekom jeseni, što je predpostavka dužem trajanju kupališne sezone. Snježne oborine na podrčju Velebita čine komparativnu prednost Grada Senja u odnosu na druge primorske destinacije. Često se događa da se u podvelebitskom primorju razmišlja o otvaranju kupališne sezone, a 20-tak km udaljeno zaleđe još je uvijek prekriveno snijegom.

 

Izvor: https://visitsenj.com

Možda vas zanima...